الکتروموتور

الکتروموتور چیست‌؟

الکتروموتور چیست

الکتروموتور یا همان موتور الكتریكی یك ماشین الكترو‌مكانیكی است كه انرژی الكتریكی را به انرژی مكانیكی تبدیل می‌كند. به عبارت دیگر‌، دستگاه‌هایی که نیروی چرخشی تولید می‌کنند٬ به عنوان موتور شناخته می‌شوند.‌ موتور الکتریکی عمدتا به دو نوع طبقه‌بندی می‌شوند. موتور AC  و الکتروموتور DC. موتور AC جریان متناوب را به عنوان ورودی می‌گیرد‌، در حالی که موتور DC جریان مستقیم را می‌گیرد. در ادامه با مقاله الکتروموتور چیست‌؟ همراه باشید٬ تا به بررسی آن‌ها بپردازیم.

برای خرید و اطلاع از قیمت‌ها با شماره تماس: ۰۲۱۴۴۱۵۸۶۵۰ تماس حاصل نمایید.

موتور‌های اولیه‌:

در ابتدای مقاله الکتروموتور چیست‌؟ به بررسی موتورهای اولیه می‌پردازیم.در طول سال‌ها‌، موتور الکتریکی به طور گسترده‌ای تکامل یافته و همچنان نقشی کلیدی و رو به رشدی در جامعه امروز دارد. درسال 1834 توماس داونپورت اولین موتور الکتریکی واقعی‌ (واقعی به معنای قدرت کافی برای انجام یک کار) را توسعه داد‌، اگرچه جوزف هنری و مایکل فارادی دستگاه‌های حرکت اولیه را با استفاده از میدان‌های الکترومغناطیسی ایجاد کردند.

الکتروموتور چیست‌؟

الکتروموتور چیست‌؟

 موتورهای اولیه دیسک‌های چرخشی یا اهرم‌هایی را ایجاد می‌کردند که به عقب و جلو تکان می‌خورد. این دستگاه‌ها نمی‌توانند کاری برای بشریت انجام دهند اما برای هدایت موتورهای بهتر در آینده مهم بودند.

اولین موتور الکتریکی DC قابل استفاده توسط موریتز فون ژاکوبی در ماه مه سال 1834 ساخته شد. بعدا ژاکوبی قایقی ساخت که با موتور الکتریکی خود هدایت می‌شد و 14 نفر را از آن طرف رودخانه وسیع عبور می‌داد. با این تفاسیر کاربرد واقعی قدرت الکترو مکانیکی‌، شگفت‌انگیز بود.

کار بر روی موتورهای الکتریکی در طول سال‌ها ادامه داشت و تا سال 1887 اولین چرخ دستی برقی با موتور الکتریکی در ریچموند ویرجینیا در حال کار بود. از آنجا طولی نکشید که سایر کاربردهای موتور الکتریکی توسعه یافتند و در سال 1892 آسانسورهای برقی در ساختمان‌ها و سایر سازه‌ها یافت می‌شدند.

انواع الکتروموتور‌ (‌موتور الکتریکی‌)‌

در ادامه مقاله الکتروموتور چیست‌؟ انواع الکتروموتورها را معرفی کرده٬ سپس به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

الکتروموتورهای DC‌

موتور جریان مستقیم دی سی نوعی ماشین الکتریکی است که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. موتورهای DC برق را از طریق جریان مستقیم می‌گیرند و این انرژی را به چرخش مکانیکی تبدیل می‌کنند.

موتورهای DC از میدان‌های مغناطیسی استفاده می‌کنند که از جریان‌های الکتریکی تولید شده و وجود می‌آیند و این باعث حرکت روتور ثابت در موازی خروجی می‌شود. گشتاور و سرعت خروجی هم به ورودی الکتریکی و هم به طراحی موتور بستگی دارد.

الکتروموتور چیست‌؟

الکتروموتور چیست‌؟

– مزايا الکتروموتورهای DC‌:

 • دقت قابل قبول در كنترل سرعت
 • گشتاور يكنواخت
 • كنترل و راه‌اندازي آسان
 • تامين مناسب گشتاور در سرعت‌هاي پايين
 • امكان كنترل مستقل دور از گشتاور

– معايب الکتروموتورهای DC‌:

 • استهلاك بالا و هزينه تعمير و نگهداري بالا
 • قيمت نسبتا بالا
 • نياز به جريان DC‌ براي راه‌اندازي
 • پاسخ سرعت نه چندان مناسب
 • راندمان نسبتا پايين
حتماً بخوانید: انواع الکتروموتور

– انواع الکتروموتورهای DC‌

 • موتور‌های موازی‌: 

موتور موازی چیست‌؟ در ادامه مقاله ‌الکتروموتور چیست‌؟ به بررسی آن می‌پردازیم. موتور موازی جزو انواع موتورهای برس‌دار است که سیم‌پیچ‌های میدان را به طور موازی به آرماتور متصل می‌کند. موتورهای DC  به دلیل سیم‌پیچ‌های موازی جریان کمتری دارند.

موتور موازی برای کاربردهایی که به گشتاور ثابت نیاز دارند‌، در جایی که بار به میزان قابل توجهی توسط سرعت تغییر نمی‌کند‌، مانند تسمه‌های نقاله‌، میکسرها و بالابرها استفاده می‌شود.

سیم‌پیچ‌های میدانی خاص٬ ویژگی‌های موتور موازی منحصر به فرد را فراهم می‌کند که آن را به گزینه‌ای موثر برای کاربردهای گشتاور ثابت تبدیل می‌کند. بسیاری از موتورهای موازی دارای ویژگی‌های سرعت ثابت هستند‌، تفاوت کم بین سرعت بدون بار و بار کامل‌، مزیت اصلی این نوع موتورها است.

 • موتور سری‌‌:

موتور سری چیست‌؟ در ادامه مقاله ‌الکتروموتور چیست‌؟ به بررسی آن می‌پردازیم. تفاوت کلیدی این نوع موتور با موتورهای موازی که قبلاً درموردش صحبت شد این است که سیم‌پیچ‌های میدان به صورت سری وصل هستند. این بدان معنی است که کل جریان آرماتور به سیم‌پیچ میدان منتقل می‌شود و سرعت‌های بسیار سریع‌تری ایجاد می‌کند.

از آنجا که ولتاژ تغذیه قابل تنظیم نیست‌‌‌‌‌‌، موتورهای سری DC نمی‌توانند سرعت خود را به خوبی تنظیم کنند.

اگرچه این مسئله برای برخی از برنامه‌ها یک مشکل است‌، اما به طور ویژه برای کارهایی که به گشتاور زیاد برای شروع نیاز دارند٬ مانند ابزارهای برقی و چرخ خیاطی‌، بسیار مفید هستند.

ویژگی‌های خاص موتورهای سری DC این است که یک هدف مشخص را ارائه می‌دهد. 

 • کاربردهای موتورهای DC‌

به لطف انواع مختلف موتورهای DC موجود‌، کاربردهای بسیار متنوعی برای موتورهای DC وجود دارد که در ادامه مقاله ‌الکتروموتور چیست‌؟ آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

به طور کلی‌، استفاده‌های مختلفی از موتور DC وجود دارد. در خانه از موتورهای کوچک DC در وسایل‌، اسباب‌ بازی‌ها و وسایل مختلف خانگی استفاده می‌شود. در خرده فروشی‌، کاربردهای موتورهای DC شامل نوار نقاله و میزهای گردان است‌، در حالی که در یک محیط صنعتی‌، استفاده از موتورهای بزرگ DC شامل برنامه‌های ترمز و برگشت نیز می‌شود.

در اینجا چند مورد خاص دیگر برای موتورهای DC آورده شده است.

الکتروموتور چیست‌؟

الکتروموتور چیست‌؟

 • موتورهای DC برای پمپ‌ها‌

پمپ‌های هیدرولیک یک ابزار ضروری صنعتی هستند که تقریباً در همه صنایع از جمله: ساخت و ساز‌، معدن‌، تولید و فولاد استفاده می‌شود. از موتورهای DC به دلیل کنترل آسان متغیر سرعت و پاسخ بسیار عالی هنگام حرکت برای تأمین انرژی این پمپ‌ها استفاده می‌شود.

پمپ موتور DC نیز مانند پنکه‌های سقفی از توسعه موتورهای بدون برس برس کم هزینه بهره‌مند شده است که نگهداری آن‌ها در چنین گستردگی صنعتی بسیار راحت‌تر است.

حتما بخوانید: راهنمای خرید الکتروموتور
 • موتورهای DC برای اسباب بازی‌ها‌

موتورهای DC برای اسباب بازی‌ها یک انتخاب محبوب برای تولید‌کنندگان و علاقه‌مندان است. این موتورهای اسباب بازی که اغلب در اسباب بازی‌های کودکان مانند ماشین‌های کنترلی و قطارها استفاده می‌شود. موتورهای کوچک DC در این زمینه به خوبی کار می‌کنند‌، زیرا استفاده از آن‌ها آسان است‌.

تنوع گسترده ولتاژ برای موتورهای DC به این معنی است که می‌توان آن‌ها را برای اسباب بازی‌هایی که به سرعت و انواع مختلفی از حرکت نیاز دارند و آن‌هایی که به موتور DC با کنترل‌کننده نیاز دارند٬ استفاده کرد.

 • موتورهای DC برای خودرو‌های برقی

در حالی که انواع مختلفی از موتورهای مختلف در خودروهای الکتریکی استفاده می‌شود٬ موتورهای DC برای وسایل نقلیه الکتریکی به دلیل بازده و دوام در مصرف انرژی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند.

موتورهای DC برای خودرو‌های برقی

موتورهای DC برای خودرو‌های برقی

علاوه بر تولیدکنندگان حرفه‌ای‌، بسیاری از علاقه‌مندان و سازندگان کیت‌های تقویت موتور خودرو‌، موتورهای بزرگ DC را برای گرفتن گشتاور بالاتر موتور استفاده می‌کنند.

 • موتورهای DC برای ربات‌ها

ربات اصطلاح گسترده‌ای است‌، اما برای بسیاری از علاقه‌مندان و مهندسان‌، ربات‌ها هر وسیله الکترومکانیکی هستند که برای دستیابی به یک کار خاص طراحی شده‌اند. موتورهای DC برای ربات‌ها برای تحریک چیزی مانند بازوها یا دوربین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند‌، این موتور به دلایلی از محبوبیت خاصی برخوردار است.

موتورهای DC بسیار راحت هستند‌، زیرا گشتاور و کارایی بالایی دارند و از این رو برای ایده‌های رباتیکی مناسب هستند.

 • دوچرخه‌های برقی

دوچرخه‌های برقی محبوب هستند٬ زیرا اگر حداکثر سرعت  کمتر از 20 مایل در ساعت باشد‌، به مجوز نیاز ندارند. برای اطمینان از سطح قدرت و گشتاور مورد نیاز‌، از موتورهای DC بدون برس برای موتورهای دوچرخه برقی استفاده می‌شود.

دوچرخه‌های برقی از یک موتور جمع و جور DC استفاده می‌کنند که در توپی چرخ عقب یا جلو تعبیه شده یا در مرکز دوچرخه سوار شده و به چرخ دنده پدال متصل است.

دوچرخه‌های برقی

دوچرخه‌های برقی

 • نحوه کار موتورها‌ی DC

اصطلاح ‘موتور DC’ برای هر ماشین الکتریکی‌دوار استفاده می‌شود که انرژی الکتریکی جریان مستقیم را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کند. اندازه و قدرت موتورهای DC می‌تواند از موتورهای كوچك موجود در اسباب بازی‌ها و لوازم خانگی گرفته تا سازوكارهای بزرگی باشد كه باعث تأمین نیرو در وسایل نقلیه‌، كشیدن آسانسور و بالابرها و كارخانه‌های تولید نورد فولاد می‌شود. اما موتورهای DC چگونه کار می‌کنند؟

موتورهای DC شامل دو جز کلیدی استاتور و آرماتور می‌باشند. استاتور قسمت ساکن یک موتور است‌، در حالی که آرماتور می‌چرخد. در یک موتور DC‌، استاتور یک میدان مغناطیسی چرخشی را فراهم می‌کند که آرماتور را به چرخش سوق می‌دهد.

یک موتور ساده DC از یک مجموعه ثابت آهنربا در استاتور و یک سیم‌پیچ با جریان عبور برای تولید یک میدان الکترومغناطیسی همسو با مرکز سیم‌پیچ استفاده می‌کند. یک یا چند سیم‌پیچ‌ عایق شده به دور هسته موتور پیچیده می‌شود تا میدان مغناطیسی متمرکز شود.

سیم‌پیچ‌های سیم عایق شده به یک سوئیچ‌‌‌(یک سوئیچ الکتریکی چرخشی) متصل می‌شوند‌، که جریان الکتریکی را روی سیم‌پیچ‌ها اعمال می‌کند.

هنگامی که سیم‌پیچ‌ها به ترتیب روشن و خاموش می‌شوند‌، یک میدان مغناطیسی چرخشی ایجاد می‌شود که در تعامل با زمینه‌های مختلف آهنرباهای ثابت در استاتور ایجاد گشتاور می‌کند که باعث چرخش آن می‌شود. این اصول کلیدی عملکرد موتورهای DC به آن‌ها این امکان را می‌دهد که از طریق حرکت چرخشی‌، انرژی الکتریکی را از جریان مستقیم به انرژی مکانیکی تبدیل کنند‌، سپس می‌تواند برای پیشرانه اجسام استفاده شود.

حتما بخوانید: همه چیز درباره الکتروموتورهای صنعتی

استاتور موتور چیست؟

در یک موتور الکتریکی‌، استاتور یک میدان مغناطیسی چرخشی را فراهم می‌کند که آرماتور چرخان را هدایت می‌کند. در یک ژنراتور‌، استاتور میدان مغناطیسی چرخان را به جریان الکتریکی تبدیل می‌کند. در دستگاه‌های مایع‌دار‌، استاتور جریان سیال را به قسمت چرخان سیستم هدایت می‌کند.

تعداد قطب‌های یک موتور القایی AC به اتصال درونی پیچه‌های استاتوربستگی دارد.

آن‌ها به صورتی متصل‌اند که با برقراری تغذیه AC یک میدان مغناطیسی چرخنده تولید می‌شود.

استاتور موتور چیست؟

استاتور موتور چیست؟

روتور چیست‌؟

روتور از چندین قطعه مجزای باریک فولادی که میان‌ آن‌هایی که میله‌‌‌هایی از مس یا آلومنیوم تعبیه شده ساخته شده است. در رایج‌ترین نوع روتور (روتور قفس سنجابی) این میله‌ها در انتهای خود به صورت الکتریکی و مکانیکی به وسیله حلقه‌هایی به هم متصل شده‌اند. تقریبا 90 درصد از موتورهای القایی دارای روتور قفس سنجابی می‌باشند و این به خاطر آن است که این نوع روتور ساختی٬ مستحکم و ساده دارد. این روتور از هسته‌ای چند تکه‌ای به صورت  استوانه‌ دارد و با محوری که شکاف‌های موازی برای جادادن رساناها درون آن دارد تشکیل شده است. هر شکاف یک میله مسی یا آلومنیومی یا آلیاژی را شامل می‌شود. در این میله‌ها به طور دائمی به وسیله حلقه‌های انتهایی آن‌ها٬ مدار کوتاه برقرار است. چون این نوع مونتاژ درست شبیه قفس سنجاب است، این نام برای آن انتخاب شده است. میله‌ای روتور دقیقا با محور موازی نیستند٬ در عوض به دو دلیل مهم مقداری مایل نصب می‌شوند.

الکتروموتورهای AC

نوع دیگر موتورها که در در ادامه مقاله ‌الکتروموتور چیست‌؟ به بررسی آن می‌پردازیم٬ الکتروموتورهای AC هستند.این نوع موتورها٬ نوعی متداول از موتور الکتریکی است که توسط جریان متناوب هدایت می‌شود٬ مانند اکثر موتورهای عملی موثر که در کاربردهای صنعتی روزمره‌(‌پروژه‌های سرگرمی‌، کالاهای داخلی و سایر وسایل حرفه‌ای و محصولات مصرفی) مورد استفاده قرار می‌گیرد‌، موتورهای AC نیز یک روش نسبتاً کارآمد برای تولید انرژی مکانیکی از یک سیگنال ورودی برق ساده ارائه می‌دهند.

موتورهای AC از بسیاری از انواع دیگر موتورهای الکتریکی٬ به ویژه از موتورهای DC‌ (جریان مستقیم) با چندین معیار مهم متمایز می‌شوند. اساسی‌ترین این واقعیت این است که یک موتور AC به طور خاص به جریان متناوب اطراف مدار خود برای تولید انرژی مکانیکی کارآمد متکی است. ما در مورد این فرایند منحصر به فرد در بخش‌های زیر این مقاله کمی عمیق‌تر بحث خواهیم کرد.

الکتروموتور چیست‌؟

الکتروموتور چیست‌؟

موتورهای AC از موتورهای DC متمایز هستند٬ زیرا بیشتر موتورهای AC شامل برس‌دار نیستند. این بدان معنی است که اغلب نیاز به تعمیر و نگهداری و تعویض قطعات در موتور AC بسیار کاهش می‌یابد و در نتیجه اکثر کاربران انتظار دارند که طول عمر متوسط ​​بیشتری داشته باشند. همچنین بر‌خلاف موتورهای DC‌، سرعت خروجی برای بسیاری از انواع موتورهای متناوب معمولاً توسط کنترل درایو فرکانس تعیین می‌شود‌. 

موتورهای متناوب اغلب به دلیل دوام‌، هزینه‌های ساخت پایین‌، مقرون به صرفه بودن عمومی٬ سهولت کار و همچنین کاتالوگ متنوعی از کالاهای مصرفی و تجهیزات صنعتی بسیار آشنا٬ استفاده می‌شوند. برخی از موارد معمول استفاده از موتورهای متناوب در خانه و محل کار ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ابزار برقی
 • ساعت
 • دیسک ها
 • پنکه(فن)
 • لباسشویی و …

– مزايا الکتروموتورهای AC:

 • قيمت پايين
 • استهلاك پايين و هزينه تعمير و نگهداري كم
 • راه‌اندازي و كنترل آسان
 • كنترل با استفاده از اینورتر ارزان

– معايب الکتروموتورهای AC:

 • پايين بودن دقت كنترل سرعت
 • نداشتن گشتاور يكنواخت
 • عدم توانايي كنترل موقعيت به علت مساوي نبودن سرعت روتور با ميدان دوار‌(وجود لغزش)
 • پايين بودن پاسخ زمان سرعت           
 • تلفات زياد و راندمان پايين

– انواع مختلف موتورهای AC‌ (متناوب)

انواع مختلفی از موتورهای متناوب AC در بازار امروز موجود است که هر یک از آن‌ها دارای ویژگی‌های عملکردی و توانایی‌های خروجی کمی متفاوت هستند. صرف نظر از مشخصات جانبی و جزئیاتی که ممکن است در دستورالعمل‌های سازنده وجود داشته باشد‌، تفاوت اصلی که بین اکثر انواع اساسی موتور AC ایجاد می‌شود‌، مربوط به نحوه ساخت روتورهای آن‌ها است‌، زیرا این امر اغلب دامنه توانایی‌های عملی آن‌ها را تعیین می‌کند.

همانند سایر اجزای الکتریکی‌، بهترین انتخاب برای هر کار خاص به ویژگی‌های برنامه و نوع نقشی که شما برای انجام آن از موتور AC نیاز دارید٬ بستگی دارد. در بخش‌های زیر‌، برخی از دسته‌ها و زیرگروه‌های متداول که ممکن است هنگام خرید آنلاین موتورهای AC با آن‌ها روبرو شوید‌، شرح داده شده است.

موتورهای القایی

یک موتور القایی‌(یا یک ترانسفورماتور دوار) یک نوع خاص از مجموعه موتور AC است که با تکیه بر یک روتور چرخان‌، دارای بار الکتریکی برای ایجاد EMF در اطراف یک استاتور‌، و در نتیجه تولید جریان متناوب حیاتی که موتور AC می‌تواند آن را به انرژی مکانیکی تبدیل کند.

موتورهای القایی

موتورهای القایی

این توع موتورهای القایی به موتورهای ناهم‌زمان نیز معروف هستند‌، زیرا روتور خروجی معمولاً با سرعت کمتری نسبت به فرکانس ارائه شده در هر زمان مشخص‌، می‌چرخد. به عبارت دیگر‌، موتور “از هماهنگی” با برق تأمین شده دور می‌شود.

این به دلیل ویژگی اصلی دیگر یک موتور القایی واقعی ضروری است٬ یعنی اینکه یک بار ایجاد شده از طریق القای الکترومغناطیسی تنها منبع متحرک الکتریکی است که آرماتور دریافت می‌کند. اگر روتور دقیقاً با همان سرعت میدان مغناطیسی چرخان روی استاتور بچرخد‌، هیچ جریانی القا نمی‌شود و آرماتور برای تولید نیرو به منبع هیجان دیگری نیاز دارد. این همان چیزی است که در یک موتور DC اتفاق می‌افتد‌، جایی که جریان مستقیماً به آرماتور یا در یک موتور AC هم‌زمان می‌رسد.

موتورهای سنکرون‌

الکتروموتور سنکرون نوع خاصی است که در آن سرعت روتور خروجی مستقیماً٬ به صورت همگام با سرعت جریان متناوب که به آن تأمین می‌شود٬ هم‌راستا می‌شود. این کار باعث می‌شود که تحت القای AC استاندارد یا ساخت موتور ناهم‌زمان هیچ جریانی ایجاد نشود. موتور AC هم‌زمان دارای اجزای اضافی مجهز به قطعات حلقوی لغزنده است که امکان انتقال جریان بین قطعات چرخان و ثابت موتور را فراهم می‌کند.

حلقه‌های لغزش٬ دستگاه‌های الکترومکانیکی هستند که به سیگنال‌های الکتریکی اجازه می‌دهند از طریق سیستم‌های الکترومکانیکی ساخته شده از اجزایی که هنگام تولید نیرو باید بچرخند‌، منتقل شوند. در مورد موتور AC هم‌زمان‌، حلقه‌های لغزش همان مواردی هستند كه میدان مغناطیسی لازم را در اطراف روتور ایجاد می‌كنند و باعث می‌شوند كه بدون قطع جریان با همان سرعت٬ جریان متناوب تامین شود.

موتورهای سنکرون‌

موتورهای سنکرون‌

این الکتروموتورها به طور خلاصه‌، موتورهای سنکرون AC اصطلاحاً نامیده می‌شوند٬ زیرا سرعت روتور مستقیماً با میدان مغناطیسی چرخان استاتور متناسب است.

موتور قفس سنجابی

موتورهای قفس سنجابی یک نوع فرعی از موتور القایی ناهم‌زمان AC است که از روتورهای قفس استفاده می‌کند. یک طرح ساده و ناهموار که شامل استوانه‌ای ساخته شده از میله‌های فلزی جامد است که برای هدایت جریان از طریق روتور استفاده می‌شود‌.

از آنجا که میله‌های روتور رسانا هیچگونه تماس حرکتی در مکانیزم روتور ندارند‌(با قرار گرفتن در حلقه‌های انتهایی به طور دائمی اتصال کوتاه برقرار می‌کنند)‌، موتورهای قفس سنجابی به عنوان گزینه‌ای با دوام‌تر و با وزن کمتر برای نگهداری استفاده می‌شوند. این موتورها٬ بسیار ارزان‌تر از تولید و خرید از روتورهای حلقه‌ای یا لغزند هستند .

نکته منفی این است که ساخت اتصال کوتاه دائمی یک قفس سنجاب به این معنی است که هیچ مقاومت خارجی نمی‌تواند به طور سری به مدار متصل شود٬ به عبارت دیگر‌، شما نمی‌توانید جریان القایی در سیم‌پیچ روتور را فراتر از حالت ثابت آن کنترل کنید. از نظر عملی‌، این به طور کلی به این معنی است که آن‌ها به جریان شروع بالایی نیاز دارند و در ابتدا گشتاور بسیار کمتری تا سرعت کامل تولید می‌کنند.

با این حال‌، می‌توان با استفاده از مولفه‌های اضافی مانند درایو‌هایی با سرعت متغیر‌(VSD) و استارت‌هایی ولتاژ کاهش یافته‌، این کاستی‌ها را درک کرد موتورهای القایی قفس سنجابی غالباً در کاربردهایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که گشتاور راه‌اندازی کم و عدم کنترل سرعت مسئله مهمی را ایجاد نمی‌کند‌، به عنوان مثال در پمپ‌ها و کمپرسورهای هوا.

نحوه کار موتورها

همانطور که پیش ار این در مقاله الکتروموتور چیست‌؟ ذکر شد‌، ویژگی اصلی که موتورهای AC را از بسیاری از انواع دیگر موتورها متمایز می‌کند٬ این واقعیت است که آن‌ها به طور خاص با جریان متناوب کار می‌کنند. تفاوت‌های دیگری نیز وجود دارد‌، اما این یک نکته اساسی در به دست آوردن درک اساسی دقیقاً از نحوه کارکرد موتورهای AC است.

نحوه کار موتورها

نحوه کار موتورها

جریان متناوب  که به طور کلی با AC مخفف می شود‌،  حرکتی است که جهت جریان آن در اطراف مدار در فواصل منظم معکوس می‌شود(این ویژگی جهت جریان سوئیچینگ به این معنی است که ولتاژ یک مدار AC به طور دوره‌ای تغییر می‌کند). در مقابل‌، یک جریان مستقیم٬ فقط از یک جهت به دور مدار می‌رود و بنابراین ولتاژ روی یک مدار DC نسبتاً ثابت می‌ماند.

جریان‌های متناوب توسط موتورهای متناوب AC‌، برای تولید این  شارژ متناوب‌، به دستگاهی به نام دینام متکی هستند. دینام نوعی ژنراتور الکتریکی تخصصی است که در آن هنگام عبور الکتریسیته از محورچرخشی‌(روتور)‌، که خود به اطراف یا درون مجموعه‌ای از سیم‌پیچ‌های استاتور می‌چرخد‌​​، یک میدان الکترومغناطیسی‌(EMF) ایجاد می‌کند.

از آنجا که یک EMF ایجاد شده توسط یک روتور شارژ که در محور ثابت روشن می‌شود‌، قطب را در نقاط تنظیم شده نسبت به استاتور تغییر می‌دهد‌، معکوس دوره‌ای در جهت جریان٬ در یک موتور AC در فواصل منظم و قابل پیش‌بینی اتفاق می‌افتد. در عمل‌، دینام و جریان در مدار AC رفتاری مانند پیستون  دارند٬ همانطور که پیستون با سرعت ثابت به داخل و خارج حرکت می‌کند‌، به نو به خود فشار می‌آورد و سپس آب را از عقب و جلو می‌کشد .

همانطور که قبلاً اشاره شد‌، تفاوت مهم دیگر بین موتورهای AC و DC این است که موتورهای AC از هیچ برسی استفاده نمی‌کنند. در یک موتور معمولی DC‌، برس‌ها همان چیزی هستند که برق را مستقیماً از منبع تغذیه به آرماتور‌(قطعه تولید‌کننده برق) هدایت می‌کنند‌، به همین دلیل است که گاهی اوقات یک موتور DC به عنوان موتور رسانایی شناخته می‌شود. برعکس آن‌، بعضی از موتورهای AC بدون برس اغلب به عنوان نمونه‌هایی از یک موتور القایی آورده می‌شوند‌، زیرا روند تولید یک بار متناوب از EMF از طریق یک روتور و استاتور به عنوان القای مغناطیسی شناخته می‌شود.

حتماً بخوانید: اجزای الکتروموتور چیست‌؟

اجزاء موتور الکتریکی یا الکتروموتور چیست‌؟
 • محور
 • اهنربا
 • ارمیچر
 • منبع برق DC
 • ذغال هادی
 • سوییچ تغییر دهنده جهت برق

از این که تا پایان مقاله الکتروموتور چیست‌؟ با ما همراه بودید٬ از شما سپاسگزاریم. امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفید و کاربردی در اختیارتان گذاشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *