الکتروموتور

الکتروموتور تک فاز چیست؟

خرید الکتروموتور تک فاز

بررسی الکتروموتور تک فاز:

الکتروموتورها عضوی کوچک از اجزای به کار رفته در صنایع هستند. هر فردی که به صورت تخصصی و یا غیر‌تخصصی با صنعت‌های مختلف در ارتباط است٬ حتماً باید اطلاعات کافی درباره الکتروموتورها داشته باشد.

ما برای این که پاسخ شما به این سؤال که الکتروموتور چیست تکمیل شود در ادامه به شما اطلاعاتی خواهیم داد، اما باید بدانید که الکتروموتورها انواع مختلفی دارند که به دو دسته تک فاز و سه فاز تقسیم می‌شوند.

بحث اصلی ما در این مقاله به این پرسش پاسخ خواهیم داد که الکتروموتور تک فاز چیست؟ و اطلاعات مربوط به آن را بررسی می‌کنیم٬ امیدواریم که این اطلاعات به اندازه کافی برای شما مفید باشد.

برای خرید و اطلاع از قیمت‌ها با شماره تماس: ۰۲۱۴۴۱۵۸۶۵۰ تماس حاصل نمایید.

الکتروموتور چیست؟

الکتروموتور چیست؟ این سؤالی است که در ابتدا باید به آن پاسخ داد. الکتروموتور به دستگاهی گفته می‌شود که انرژی الکتریکی را تبدیل به انرژی مکانیکی می‌کند. کار اصلی این الکتروموتورها این است که زمانی که یک هادی حمل‌کننده جریان برق یا الکتریسیته تحت اثر یک میدان مغناطیسی قرار گرفته است، نیرویی بر روی آن از طریق میدان مغناطیسی اعمال می‌شود و این نیروی وارده به انرژی مکانیکی تبدیل می‌شود.

دستگاهی نیز وجود دارد که عکس الکتروموتور عمل می‌کند این دستگاه ژنراتور نام دارد و انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. پس همه افرادی که در رشته برق تحصیل و فعالیت می‌کنند به خوبی با الکتروموتورها آشنایی دارند.

در اطراف ما الکتروموتورهای زیادی وجود دارد که با کمی توجه می‌توان آن‌ها را یافت، به عنوان مثال درون آشپزخانه ما ده‌ها الکتروموتور وجود دارد که انرژی الکتریکی را به مکانیکی تبدیل می‌کنند، ماشین لباسشویی، چرخ گوشت، هود، هواکش و … نمونه‌هایی از این موارد هستند.

الکتروموتور تک فاز چیست؟

الکتروموتور تک فاز چیست؟

الکتروموتور تک فاز

الکتروموتورهای تک فاز تنوع بالایی دارند و هر یک از آن‌ها طبق ویژگی‌هایی که دارند برای کار و صنعت خاصی مناسب هستند. الکتروموتور تک فاز به دو دسته تک خازن و دو خازن تقسیم می‌شوند و به الکتروموتورهای دو خازن رله‌ای می‌گویند.

الکتروموتورهای تک فاز از یک منبع جریان تک فاز تغذیه می‌کنند. قدرت الکتروموتورهای تک‌فاز بسیار کم است و از آن برای وسیله‌های معمولی مانند:

 • چرخ گوشت
 • آبمیوه گیری
 •  کولرهای آبی
 •  پمپ‌های آب
 •  بالابر
 •  هواکش‌ها
 •  ساختمان سازی
 •  تجهیزات اداری مانند کامپیوتر و لپ تاپ
 •  یخچال‌های خانگی

 و… استفاده می‌شود.

 الکتروموتورهای تک فاز تا 4 کیلو وات در بازار موجود هستند٬ البته این الکتروموتورها تنها تا 3.5 کیلو وات را پشتیبانی می‌کنند.

الکتروموتور تک فاز چیست؟

الکتروموتور تک فاز چیست؟

حتما بخوانید: انواع روش های راه‌ اندازی الکتروموتور

انواع الکتروموتورهای تک فاز کدام‌اند؟

الکتروموتورهای تک‌فاز انواع مختلفی دارند که به طور کلی از نظر اندازه از الکتروموتورهای سه فاز بزرگتر هستند٬ زیرا باید وسیله‌های زیادی را در خود جای دهند. در صنایع بزرگ٬ کمتر شاهد استفاده از الکتروموتورهای تک فاز هستیم٬ اما به طور کلی بسیار زیاد شاهد مصرف از این الکتروموتورها هستیم. در ادامه انواع الکتروموتورهای تک فاز را نام می‌بریم.

 1. الکتروموتور تک فاز با فاز شکسته
 2. الکتروموتور تک فاز دو خازنه
 3. الکتروموتور با قطب چاک‌دار
 4. الکتروموتور تک فاز گیربکس‌دار
 5. الکتروموتور تک فاز تک خانه
 6. الکتروموتور تک فاز خازن‌دار
 7. الکتروموتور تک فاز بدون خازن
 8. الکتروموتور تک فاز با خازن دائمی
 9. الکتروموتور تک فاز 3 اسب
 10. الکتروموتور تک فاز صنعتی دو خازن
 11. الکتروموتور تک فاز دو اسب
 12. الکتروموتور موتوژن
 13. الکتروموتور تک فاز نیم اسب
 14. الکتروموتور تک فاز 3000 دور
 15. الکتروموتور تک فاز با خازن راه‌انداز یا موتور با راه‌انداز خازنی

در ادامه به چندتا از مهم‌ترین الکتروموتورهای تک فاز خواهیم پرداخت، اما پیش از آن باید بدانید که موتور الکتریکی تک فاز و یا الکتروموتورهای تک فاز را بر اساس ساختمان داخلی، کاربردشان، بر اساس منبع تغذیه و بر اساس نوع حرکت مکانیکی تقسیم بندی می‌کنند.

حتما بخوانبد: الکتروموتور سه فاز چیست؟

 • الکتروموتورهای تک فاز با فاز شکسته

یکی از انواع الکتروموتورهای تک فاز، الکتروموتورهای تک فاز با فاز شکسته است، این نوع الکتروموتورها برای تشکیل اختلاف فاز میان جریان سیم‌پیچی اصلی و سیم‌پیچی راه‌انداز، نسبت مقاومت اهمی به القایی سیم‌پیچ راه‌انداز را بیشتر از سیم‌پیچی اصلی اختیار می‌کنند. این موضوع به این معنا است که امپدانس سیم‌پیچی راه‌انداز خاصیت اهمی زیادتر و امپدانس سیم‌پیچی اصلی خاصیت سلفی بیشتری دارند.

الکتروموتورهای تک فاز با فاز شکسته

الکتروموتورهای تک فاز با فاز شکسته

 • الکتروموتور تک فاز قطب چاک‌دار

گاهی بر روی قطب‌های برجسته الکتروموتورهای تک‌فاز شیارهایی وجود دارد و یک و یا بیش از یک حلقه هادی بر روی اتصال کوتاه شده در درون آن قرار دارد، به این نوع موتورها موتور تک فاز قطب چاک‌دار می‌گویند. گشت‌آور ضریب بهره و راه‌اندازی این نوع الکتروموتورهای تک فاز بسیار اندک است و برای توان‌های بیش از 150 وات مناسب نمی‌باشند. یکی از حسن‌های الکتروموتور تک فاز قطب چاک‌دار این است که ساختمان ساده‌ای دارند.

الکتروموتور تک فاز قطب چاک‌دار

الکتروموتور تک فاز قطب چاک‌دار

 • الکتروموتور تک فاز با خازن دائمی

در الکتروموتور تک فاز با خازن دائمی نوع خازن سیم‌پیچی شده با سیم‌پیج راه‌انداز حساب می‌شود که در زمان راه اندازی اختلاف ‌فاز کم و در هنگام کار تفاوت فاز زیاد و حدود 90 درجه باشد. می‌شود خازن را درون مدار نگهداری کرد. اکنون میزان ظرفیت خازن راه‌انداز در برابر میزان ظرفیت خازن دائم کار بیشتر است، با توجه به این امر هنگام راه‌اندازی میزان جریان کمتری از آن عبور می‌کند، خازن دائم کار باید زمان بیشتری درون مدار باشد پس خازن الکترولیک مناسب آن نیست. خازن این نوع الکتروموتورها روغنی هستند و از این رو بسیار گران‌تر از خازن‌های الکترولیک می‌باشند.

سخن آخر

الکتروموتورها یکی از پر کاربردترین قطعات در صنعت هستند که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می‌کنند. ما در مقاله الکتروموتور تک فاز چیست؟ درباره الکتروموتورهای تک فاز گفتیم و پیش از آن به این سؤال پاسخ دادیم که الکتروموتور چیست و سپس درباره الکتروموتور تک فاز، انواع الکتروموتورهای تک فاز، کاربرد آن‌ها و بررسی سه نوع الکتروموتور تک فاز پرداختیم. متوجه شدیم که الکتروموتورهای تک فاز معمولاً برای کارهای ساده‌تر انتخاب می‌شوند.

ما از آن‌ها درون وسایلی مانند چرخ گوشت، آبمیوه‌گیری، کولرهای آبی، پمپ‌های آب، بالابر، هواکش‌ها، ساختمان‌سازی، تجهیزات اداری مانند کامپیوتر و لپ‌ تاپ، یخچال‌های خانگی، ماشین لباس‌شویی و… استفاده می‌کنیم٬ زیرا اینگونه وسایل معمولاً نیاز به انرژی بالایی برای حرکت ندارند. همانطور که در بالا گفته شد الکتروموتورهای تک فاز تنها تا 4 کیلو وات را پشتیبانی می‌کنند و تمام این وسایل برای کار کردن به کمتر از 4 کیلو وات نیاز دارند. امیدواریم که مطالب بالا برای شما خالی از لطف نباشد.

مشاهده همه محصولات الکتروموتور تک فاز در نیروژن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *