اینورتر

معرفی موتور اینورتر

موتور اینورتر یا موتور خطی

معرفی موتور اینورتر:

یکی از بیشترین چیزهایی که در طول چند سال اخیردارای تغییر و تحولات بسیار زیادی بوده است صنعت طراحی و ساخت انواع موتور ها بوده است.

یکی از کلماتی که این روزها زیاد به گوشمان میخورد موتور اینورتر است. شاید شما نیز در تبلیغات لوازم خانگی شنیده باشید که محصول مورد نظر دارای موتور اینورتر است و این جزو مزیت های این محصول شمرده میشود. اما موتور اینور تر چیست و چه مزیتی نسبت به موتور های نسل قدیمی دارد؟

در این مقاله قصد داریم به بررسی موتور های اینورتر بپردازیم کاربردها و مزیت‌های آن را نسبت به سایر موتورها توضیح دهیم.

برای خرید محصولات گروه صنعتی نیروژن با شماره تماس: ۰۲۱۴۴۱۵۸۶۵۰ تماس حاصل نمایید.

موتور اینورتر یا خطی

یکی دیگر از نام های موتور اینورتر است. اگر بخواهیم موتور اینورتر را به ساده ترین شکل ممکن به شما توضیح دهیم میتوان گفت که در موتور اینورتر کمپرسورهای معمولی یا در حالت خاموش قرار دارند یا با حداکثر توان خود روشن هستند. در اغلب موارد برای تنظیم شرایط موتور در کاربری های متفاوت موتور به شکل پیاپی روشن و خاموش میشود.

موتور اینورتر را ممکن است با نام های دیگری مانند درایو موتور، کنترل دور موتور، درایو سرعت قابل تنظیم، درایور سرعت متغیر و… نیز بشناسید اما تمام این نام ها به موتور اینورتر اشاره دارند.

اگر بخواهیم موتور اینورتر را به صورت دقیق تری بررسی کنیم میتوانیم آن را اینگونه توضیح دهیم:

اصطلاح موتور اینورتر(Inverter) به صورت کلی معادل است با دستگاهی که بتوانید به کمک آن جریان مستقیم برق یا DC را به جریان متناوب برق یا AC تبدیل کنید.

در موتور های اینورتر جریان برق شهری که جریان متناوبی با ولتاژ 220 ولت و فرکانس 50 هرتز است، ابتدا به برق DC تبدیل می‌شود اما عملکرد اصلی این موتور زمانی است که دوباره این برق را به جریان برق متناوب تبدیل میکند اما اینبار با ولتاژ و فرکانس مورد نیاز و دلخواه شما و متناسب با کارکرد برقی دستگاه مورد نظر شما تبدیل میکند.

سرعت گردش موتور دارای رابطه مستقیمی با ولتاژ دارد به این معنی که هرچه قدر ولتاژ شما بیشتر باشد سرعت چرخش موتور نیز بیشتر می شود. از موتور اینورتر میتوان برای کاهش دادن فرکانس و ولتاژ موتور استفاده کرد. در دستگاهی همانند ماشین لباسشویی که از جمله اصلی ترین دستگاه هایی است که در آن از موتور اینورتر استفاده میشود ، هنگامی که شما مقدار کمتری لباس را در داخل ماشین لباسشویی ریخته باشید ماشین با تشخیص مقدار وزن لباس ها با قدرت و سرعت کمتری به چرخش درمی آید.

در دستگاه های دیگری همچون آسانسور نیز موتور اینورتر با کنترل سرعت موتور در موقعیت های متفاوت مانند حرکت بین طبقات میتواند باعث حرکت نرم تر و کنترل شده تر آن شود.

بهترین‌های نیروژن: خرید + مشاهده محصولات برند موتوژن

موتور اینورتر در چه دستگاه هایی مورد استفاده قرار میگیرد؟

یکی از صنعت هایی که در طول چند سال اخیر دستخوش تغییرات بسیار زیادی بوده است صنعت ساخت و طراحی انواع لوازم خانگی بوده است. وسایلی همچون یخچال ، ماشین لباسشویی و هر وسیله برقی که در خانه خود از آن استفاده میکنید.

موتور اینورتر در وسایلی مانند انواع کولر از قبیل گازی و آبی ، یخچال ، ماشین لباسشویی و به صورت خلاصه هر وسیله ای که به نوعی در آن حرکت وجود داشته باشد کاربرد دارد.

با توجه به کاربرد گسترده این موتور در انواع وسایل باید دارای مزیت های بسیار بیشتری نسبت به موتور های نسل قدیمی دارد. موتور اینوتر در هنگام ورود به بازار توانست به خوبی جای خود را در بازار لوازم خانگی پیدا کند.

مطالب مفید: خرید + معرفی انواع الکتروموتور سه فاز در مصارف صنعتی

مزیت های موتور اینورتر

در بالا به صورت کلی به کاربرد های موتور اینورتر پرداختیم دیگر زمان آن رسیده است که به مزیت های این موتور نسبت به دیگر موتور های موجود در بازار بپردازیم.

همان گونه که ذکر کردیم شما با استفاده از موتور اینورتر میتوانید جریان متناوب رو با فرکانس دلخواه خودتان به موتور برسانید و آن را با سرعت دلخواه کنترل کنید اما این همه تلاش تنها برای این که بتوانیم سرعت موتور را تنظیم کنیم منطقی است؟

پاسخ این سوال این است که پروسه کم و زیاد کردن سرعت موتور با استفاده از اینورتر ، مصرف انرژی و استهلاک بسیار کمتری در مقایسه با موتور های قدیمی دارد.

اینورتر به صورت خودکار جریان برق مصرفی دستگاه را در هنگام روشن شدن زیاد و در حین کار دستگاه به مقدار کافی کاهش می دهد به این دلیل دارای مصرف برق بسیار پایین تری دارد و هزینه های برق مصرفی را به صورت قابل توجهی کاهش میدهد.

علاوه بر این در هنگام استفاده از موتور اینورتر در هنگام راه اندازی موتور هیچ گونه ضربه ای به قسمت های مکانیکی موتور از قبیل گیربکس ، تسمه ها و کوپلینگ ها وارد نمی شود و در پی آن طول عمر مفید موتور و دیگر قسمت های مکانیکی دستگاه افزایش می یابد و نیاز به تعمیرات موتور در حین استفاده مداوم آن کمتر میشود.

تحقیقات نشان می دهد کمپانی هایی که در دستگاه های خود از موتور اینورتر استفاده میکنند دستگاه های خود را بین 10 تا 20 سال گارانتی میکنند و این یک مزیت بسیار بزرگ برای مصرف کننده می باشد.

مطالب مفید: تهیه انواع الکتروموتورها از سازندگان معتبر

خرید موتور اینورتر

اگر قصد خرید موتور اینورتر را دارید بهتر است چند مورد را از قبل مشخص کنید. اولین چیزی که باید قبل از خرید مشخص کنید توان موتوری است که قصد خرید آن را دارید. در خرید موتور اینورتر بهتر است که توان اینورتر بالاتر از موتوری که قصد استفاده از اینورتر از روی آن را دارید باشد.

دومین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که بهتر است الکتروموتور سه فاز خریداری کنید زیرا اینورتر ها خروجی سه فاز دارند و اهمیتی ندارد که برق مورد استفاده تک فاز باشد یا سه فاز.

اینورتر قادر است که برق تک فاز شما را به سه فاز تغییر دهد.

در این مرحله باید توجه کنید که چه جریان برقی در اختیارتان است: اگر قصد استفاده از جریان تک فاز شهری را دارید باید اینورتری خریداری شود که ورودی تک فاز 220 ولت داشته باشد.

در غیر این صورت اگر هم از جریان برق سه فاز استفاده میکنید، اینورتر از نوع ورودی سه فاز برای شما بهتر است.

اما بهتر است این نکته را نیز ذکر کنیم که در صورت در دسترس بودن هردو، مناسب تر است از برق سه فاز بهره ببرید تا از عملکرد موتور بهتری برخوردار شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *